Przyjrzyjmy się kilku przykładom zabaw konstrukcyjnych, korzyściom płynącym z konstruowania we wczesnym dzieciństwie, sposobom zachęcania do nich w domu i w szkole oraz zabawkom konstrukcyjnym, którymi dzieci powinny się bawić.
Co to jest zabawa konstrukcyjna?
Zabawa konstrukcyjna, zwana też zabawą manipulacyjną, to rodzaj zabawy, w którą dziecko angażuje się, manipulując przedmiotami lub zabawkami, aby coś skonstruować lub stworzyć. Maluch bada materiały i przedmioty znajdujące się w jego otoczeniu i uczy się, jak celowo tworzyć za ich pomocą. Podczas konstruowania dzieci uczą się tak wiele, że należy zawsze skupiać się na procesie, a nie na produkcie. Zabawa w konstruowanie często prowadzi do zabawy w udawanie, ponieważ dzieci ożywiają swoje pomysły w fizycznej formie, a następnie wykorzystują je w zabawie w odgrywanie scenek z życia wziętych.
Przykłady konstruktywnych zabaw
Zabawa w konstruowanie może przybierać wiele form — od prostego rysowania domu po budowanie go za pomocą zabawek konstrukcyjnych.
– Klocki konstrukcyjne
Najpopularniejszą zabawą są klocki konstrukcyjnej. Jest to podstawa w każdej klasie i domu. Dzieci przechodzą przez przewidywalne etapy konstruowania i potrzebują wielokrotnego kontaktu z nimi, aby móc czerpać wszystkie wspaniałe korzyści z zabawy klockami. Dobrej jakości klocki znajdziesz w sklepie https://mojebambino.pl/648/Klocki-konstrukcyjne.
– Zabawki manipulacyjne
Zabawki manipulacyjne, takie jak płytki magnetyczne, tangramy, klocki z wzorami i kostki matematyczne, są częścią tego rodzaju zabawy.
– Konstrukcje z pudełek
Jest to jeden z najlepszych rodzajów zabawy w domu lub w szkole, który nie wymaga kupowania drogich zabawek. Dzieci mogą swobodnie budować z pudełek o różnych kształtach i rozmiarach, zaskakując kreatywnością, która się z nimi wiąże.
– Obróbka drewna
Dzieci, rozwijając swoje umiejętności konstrukcyjne, piłują, wbijają gwoździe, uczą się montować nakrętki i śruby oraz tworzą niesamowite drewniane dzieła.
– Pieczenie
Pieczenie to czynność, która obfituje w wiele doświadczeń edukacyjnych. Dzieci nie tylko mają okazję do tworzenia własnymi rękami, ale także uczą się wielu wczesnych umiejętności związanych z odmierzaniem. Ciasto do zabawy można formować i wyciskać wyłącznie dla przyjemności, ale z wiekiem dzieci uczą się, że można z niego formować kształty i używać go do tworzenia wizerunków przedmiotów. Dziecko może zbudować z masy plastycznej domek lub dinozaura, który stanie się częścią jego zabawy w udawanie.
– Zabawy z piaskiem i wodą
Kiedy dzieci budują zamki z piasku lub babeczki podczas zabawy piaskiem albo odmierzają łyżki zupy z liści podczas zabawy wodą, tworzą w ramach zabawy fantazji.
Zabawa z piaskiem i wodą to także pierwsze wprowadzenie dziecka do nauk ścisłych — poznaje ono właściwości tych substancji i dowiaduje się, w jaki sposób zmieniają one postać.