Zaczerwienione, swędzące i załzawione oczy to częsty problem. Wynikać on może z różnych przyczyn, wśród których dominuje alergiczne zapalenie spojówek. Schorzenie może mieć różną intensywność i przebieg, czasami ma charakter sezonowy, a czasem przewlekły. Jakie są przyczyny alergii oczu?
Objawy alergii oczu
Alergiczne oczy są zaczerwienione i obrzęknięte. Często łzawią. Towarzyszy im uczucie kłucia, swędzenia oraz pieczenia. Można mieć również wrażenie piasku pod powiekami. Przy alergicznym zapaleniu spojówek mogą pojawiać się też objawy dodatkowe jak katar lub swędzenie w nosie, kichanie, kaszel i bóle głowy. Schorzenie może mieć charakter okresowy (sezonowy), przewlekły lub ostry.
Przyczyny alergii oczu
Alergię oczu wywołują tzw. alergeny, czyli materiały, których organizm nie rozpoznaje. Zaczyna więc on wytwarzać substancje chemiczne zwane histaminami, które wywołują stan zapalny. Alergeny na ogół mają nieszkodliwy charakter. Najczęściej są nimi pyłki drzew, traw i roślin pylących, sierść zwierząt, kurz, perfumy i kosmetyki, a także grzyby i pleśnie. Niektóre osoby chorują sezonowo, np. w określenie pylenia roślin. Inne z kolei cierpią na przewlekłe zapalenie spojówek, ponieważ cały czas stykają się z uczulającą substancją np. sierścią zwierząt. Bywa, że alergia pojawia się nagle i ma ostry przebieg. Najczęściej ustępuje ona wtedy samoistnie. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/alergie-oczu
Leczenie alergii oczu
Leczenie alergii oczu w dużej mierze polega na unikaniu alergenu oraz płukaniu oczu za pomocą soli fizjologicznej lub specjalnych kropel. W cięższych przypadkach bywa wdrażane leczenie farmakologiczne, głównie leki przeciwhistaminowe i przeciwzapalne. Popularnością cieszy się także odczulanie, czyli podawanie organizmowi wzrastających dawek alergenu, dzięki czemu zwiększa się jego tolerancję. Osoby podatne na alergię oczu powinny przede wszystkim postawić na profilaktykę. Należy chronić oczy przed alergenem i stosować okulary ochronne. W razie kontaktu z substancją uczulającą oczy trzeba przepłukać kroplami lub solą fizjologiczną. Bardzo ważne jest częste mycie rąk i dbanie o higienę. Warto korzystać z dobrej jakości soczewek kontaktowych (znaleźć można je na Acuvue.pl).
Choć alergiczne oczy to nie powód do niepokoju, potrafią one być bardzo dokuczliwe. Warto ustalić przyczynę stanu zapalnego, co pozwoli na unikanie konkretnego alergenu. Należy także postawić na higienę. W razie niepokojących objawów najlepiej udać się do specjalisty, który podpowie, w którym kierunku powinno iść leczenie.