Strona główna
Biżuteria
Tutaj jesteś

Srebrna biżuteria – jak odróżnić autentyk od podróbki?

Biżuteria Data publikacji - 12 października 2023 Autor - Redakcja obliczasrebra.pl
Jak wyczyścić srebro? - Profesjonalne metody i domowe sposoby na czyszczenie srebra

Srebro to metal szlachetny, który znany jest, jako składnik biżuterii już od tysięcy lat. Jego cechą charakterystyczną jest lśniący jasny kolor, który doskonale uwypukla barwę i blask kamieni szlachetnych towarzyszących mu w konkretnym modelu biżuterii. Nic, więc dziwnego, że wyroby jubilerskie ze srebra od lat cieszą się ogromną popularnością wśród osób poszukujących pięknych dodatków w dobrej cenie. Niestety popularność ta sprawia, że na rynku znajdziemy również sporą ilość wyrobów mających imitować srebro. Zatem jak odróżnić prawdziwe srebro od podróbki? Podpowiadamy.

Czym charakteryzują się wyroby ze srebra?

Biżuteria ze srebra kojarzy się wielu osobom z koniecznością częstego czyszczenia i stosowania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Jest to prawda, bowiem srebro lubi delikatnie zmieniać swój kolor w wielu sytuacjach. Aby temu zapobiec, warto znać podstawowe sposoby na czyszczenie srebrnej biżuterii, które znajdziemy we wpisie „Jak wyczyścić srebro? – Profesjonalne metody i domowe sposoby na czyszczenie srebra”, dzięki temu możesz zostać ekspertem w czyszczeniu wyrobów ze srebra. Pozostaje jednak pytanie dlaczego tak się dzieje? Dlaczego srebro wymaga czyszczenia? Srebro jest metalem, który charakteryzuje się sporą plastycznością i miękkością, które powodują, że biżuteria wykonana wyłącznie ze srebra byłaby wyjątkowo podatna na uszkodzenia. Aby temu zapobiec wyroby jubilerskie ze srebra to w rzeczywistości stopy zawierające domieszki innych metali, takich jak miedź, które czynią biżuterię trwalszą oraz bardziej odporną na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Warto jednak dodać, ze zawartość czystego srebra w takiej mieszance powinna wynieść minimum 92,5%.

Biżuteria srebrna — Salon Jubilerski Łodzińscy Kraków

Jak odróżnić srebro od podróbki?

Srebro to metal, który zachwyca swoim blaskiem i wyjątkowo korzystną ceną. Wysokogatunkowe wyroby, takie jak modele dostępne na stronie biżuteria srebrna Łodzińscy, to idealny pomysł na prezent oraz jako element codziennej lub wieczorowej stylizacji. Decydując się na zakup srebrnej biżuterii, warto jednak korzystać ze sprawdzonych źródeł, w przeciwnym przypadku możemy stać się posiadaczami podrabianych wyrobów. 

A co jeśli staliśmy się posiadaczami biżuterii o niejasnym pochodzeniu i chcemy sprawdzić jej autentyczność? Oto kilka sposobów na ocenienie autentyczności srebra, których musisz spróbować.

Sprawdź próbę wyrobu

Jednym, z najpopularniejszych wyrobów ze srebra są kolczyki, które posiadają oznaczenie konkretnej próby. Oryginalne modele wykonane z tego kruszcu, możesz znaleźć na stronie kolczyki srebrne – kupując produkty tej marki masz pewność, że otrzymasz wysokiej jakości wyroby jubilerskie. Zgodność ze wzorami stempli znaków probierczych obowiązujących w Polsce można sprawdzić w tabelach dostępnych na stronach salonów jubilerskich. Warto przy tym pamiętać, że wyroby importowane będą miały oznaczenie zgodne z normami danego kraju.

Potrzyj biżuterię miękką szmatką

Autentyczność nieco starszych egzemplarzy warto sprawdzić przy pomocy miękkiej tkaniny. Potrzyj wyrób szmatką i sprawdź, czy na jej powierzchni powstały ciemniejsze smugi. Jeśli odpowiedź brzmi tak, to jest to autentyczne srebro. Dzieje się tak, ponieważ wyroby ze srebra próby 925 z upływem czasu wchodzą w reakcje ze związkami chemicznymi znajdującymi się w powietrzu, co powoduje utlenienie się srebra i pojawienie się ciemniejszej warstwy na powierzchni biżuterii.

Zapoznaj się z ceną wyrobu

Srebro jest zdecydowanie tańsze niż złoto, jednak w dalszym ciągu dość cenne. W przypadku, gdy cena wyrobu będzie podejrzanie atrakcyjna, możesz mieć pewność, że nie będzie to prawdziwe srebro, a jego podróbka.

Skorzystaj z magnesu

Ta ciekawa sztuczka w bardzo szybki sposób pomoże Ci odróżnić srebro od jego podróbki. Dzieje się tak, ponieważ magnes nie jest w stanie wejść w reakcje z metalem zawartym w stopie srebra. Tym samym, jeśli sprawdzany przez Ciebie wyrób przyciągnie magnes, możesz mieć pewność, że nie jest to autentyczne srebro. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja obliczasrebra.pl

Nasz portal to źródło inspiracji z zakresu biżuterii, mody, urody i lifestyle'u. Dzięki naszym artykułom czytelnicy mogą poznać najnowsze trendy, odkrywać nowe marki i produkty, oraz znajdować praktyczne porady dotyczące pielęgnacji, stylizacji i życia codziennego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

pralnia w domu